Den otevřených dveří na lagunách Ostramo dne 18. 12. od 15h

12. prosince 2018 – Areál Laguny Ostramo se otevře lidem již pošesté. Přijďte se podívat, jak to v areálu vypadá po roce prací

Obyvatelé Ostravy si mohou již pošesté prohlédnout areál Lagun Ostramo, kde v současnosti probíhá sanace nadbilančních kalů. V úterý 18. prosince totiž proběhne další den otevřených dveří, na který jsou všichni zájemci srdečně zváni.

 

Obtěžuje vás zápach z lagun? Přijďte se podívat, jak je likvidujeme.

KDY: V úterý 18. prosince od 15 do 17 hodin

KDE: V areálu Laguny Ostramo v Ostravě – Mariánských horách (sraz u vrátnice)

 

Společnost AVE CZ v současnosti pracuje na odstranění celkem 91 562 tun tzv. nadbilančních kalů, které jsou pozůstatkem po chemičce Ostramo a zpracování ropy. Tato ekologická zátěž ohrožuje Ostravu již desítky let.

Společnost pracuje podle složitých technologických postupů. Surové kaly musí stabilizovat a následně mechanicky upravit, aby byly vhodné pro energetické využití, které je šetrné k životnímu prostředí. Kaly se proto musí zavápňovat, což bohužel vytváří nepříjemný zápach v okolí areálu. Zavápňování do konce roku skončí.

Práce na lokalitě podléhají celé řadě bezpečnostních opatření, které mají zajistit co nejmenší dopad na zdraví lidí žijících v okolí. Jeho součástí je i monitorovací systém, který sleduje výskyt škodlivých látek v ovzduší a při překročení stanovených limitů informuje zaměstnance společnosti, kteří do pár minut práce přerušují.

Obyvatelé Ostravy mají proto možnost navštívit areál Lagun Ostramo a podívat se, jak sanace probíhá a jaký je další postup. Sraz pro všechny zájemce bude ve středu 18. prosince od 15 do 17 hodin u vrátnice. Následně budou návštěvnici vyrážet v desetičlenných skupinkách na odborně komentované prohlídky. „Nic neskrýváme, naopak rádi vysvětlíme, co se na lokalitě děje, jak práce probíhají a postupují. Prostor bude také pro dotazy, na které se s kolegy budeme snažit co nejlépe odpovědět,“ zve na den otevřených dveří Martin Chyba.

 

Co se momentálně v areálu Laguny Ostramo děje?

  • Odstraňujeme celkem 91 562 tun nadbilančních kalů.
  • Pracujeme podle složitých technologických postupů.
  • Přitom striktně dodržujeme všechny předpisy a pravidla.
  • Vše děláme v souladu se životním prostředím.
  • Detailně monitorujeme ovzduší v okolí a veškeré imise. Snažíme se, aby těžba omezovala místní obyvatele co nejméně.

Chceme zbavit Ostravu kalů jednou provždy!

 

Těšíme se na vás.

Team AVE CZ