AVE chrání mladé stromy před suchem. V Břeclavi je ochlazuje zavlažovacími vaky

22. srpna 2018 – Pět set břeclavských stromů se už sucha bát nemusí. Vedení města se společností AVE CZ spustilo pilotní projekt, v jehož rámci používá na jejich zalévání speciální zavlažovací vaky, které jim vodu dávkují postupně.

Sucho a nedostatek srážek způsobují přírodě značné potíže. V Břeclavi se proto vedení města spolu se společností AVE CZ rozhodlo k poměrně netradičnímu řešení. Začalo totiž stromky zalévat pomocí šedesátilitrových zavlažovacích vaků. Ty dávkují stromům vodu postupně, aby se dostala až ke kořenům. „Vak funguje jako určitá forma kapkové závlahy. Obepne se kolem stromu a napustí zhruba 60 litry vody, která po dobu 10 hodin malými otvory vytéká, vsakuje se do země a zavlažuje kořenový systém,“ vysvětluje starosta Břeclavi Pavel Dominik.

Tento způsob zavlažování, který je využívan i v jiných evropských městech, reaguje na suché a horké letní klima, které v posledních letech Českou republiku sužuje. Z tohoto důvodu se města snaží vysazovat stromy s velkou korunou, která zastíní větší prostory a chrání obyvatele před sluncem.

Součástí úspěšné výsadky stromů je jejich zálivka. Tu v Břeclavi provádí společnost AVE CZ, která v tropických teplotách denně vypraví několik multikár s kubíkovou nádrží. I přes kvalitní péči se však může stát, že mladé stromky nevydrží a uschnou. „I přestože je takových stromů naprosté miminum, bojujeme proti vysychání s pomocí zavlažovacích vaků, abychom co nejvíce zmírnili dopady extrémního sucha, se kterým se v posledních letech potýkáme. Zjišťujeme, že právě vaky, kterých momentálně využíváme třicet, jsou tou správnou volbou,“ říká jednatelka společnosti AVE Břeclav Silvie Mauričová.

Nový projekt závlah stromů

Napsali o nás:

Břeclav zkouší proti suchu zavlažovací vaky

Facebook Břeclavské radnice

Podívejte se na článek, kde AVE pomáhá od sucha jinak a kropí centrum Brna

Zajímá vás nabídka služeb AVE Břeclav? Navštivte naše stránky