Dne 23. ledna se v Brně uskutečnila konference - kulatý stůl Ekologie a její budoucnost, kde naše společnost AVE CZ byla partnerem.
Setkání se uskutečnilo pod záštitou Mgr. Petra Hladíka, ministra životního prostředí, Ing. Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí ČR, JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna a Lukáše Dubce, 1. náměstka hejtmana JMK. Tématem prvního bloku přednášek bylo odpadové hospodářství a chystaná legislativa k zálohovému systému na PET lahve a plechovky. Hned v úvodu však Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D., vedoucí oddělení recyklace a strategie přechodu k cirkulárnímu hospodářství z Ministerstva životního prostředí ČR, shrnul, co se z hlediska legislativy událo za rok 2023.
Protože účastníci besedy byli primárně představitelé obcí v regionu, zaměřovaly se prezentace hlavně na témata důležitá z pohledu municipalit. Kolega, právník Ondřej Palan, zde přednášel na téma: Zálohování PET lahví z pohledu zpracovatele a odpadové společnosti. „Pro zpracovatele by nebylo zálohování žádnou revolucí – proces recyklace a kvalita výstupů jsou nyní totožné jako při zálohování.“ To je jedna z myšlenek, které zazněly. Společnost AVE dlouhodobě odmítá zavedení tohoto systému společně s ČAOH (Česká asociace odpadového hospodářství) a Svazem měst a obcí.
Základní argumenty proti zálohování:
- Aktuální tradiční systém sběru je dostatečně efektivní, a proto nemá smysl v podmínkách ČR zavádět extrémně nákladný paralelní systém zálohování
- Nejde o opětovné použití – vrácené PET budou jako nyní recyklovány – zpracovány na recyklát
- Náklady na zavedení 5,2 mld., každoroční provoz 1,2 mld. což zaplatí spotřebitelé
- Žluté kontejnery – vytřídí už nyní 8 z 10 PET
- Toto dělá 42 500 tun PET lahví
- Ke splnění EU cíle postačuje do 2029 navýšení o 5 000 tun (9 z 10 PET)
- Tento systém je 7krát levnější, než zálohování
- Přívětivější k občanům – není záloha
Rádi poskytneme více informací na vyžádání.