Vyhledávání
  • Služby
  • Zákazníci
  • Sběrné dvory a provozovny
  • O společnosti
Vyhledávání
Legendy - automobilová slavnost na Výstavišti Praha prověřila úklid

Legendy - automobilová slavnost na Výstavišti Praha prověřila úklid

Legendy - automobilová slavnost na Výstavišti Praha prověřila úklid

5/6/2024

Nedávno skončená slavnost automobilových nadšenců Legendy 2024 hostila tisícovku nablýskaných exponátů a přilákala spoustu návštěvníků. My jsme se podívali do zákulisí, abychom zjistili, co obnáší přípravy takové akce a úklid po ní.

Výstaviště patří k známým pražským dominantám i díky Průmyslovému paláci, jehož historie sahá do roku 1891. Celý areál jako někdejší část parku Královské obory má tradici ještě o sto let starší. Proslavený je řadou známých akcí včetně Matějské pouti, koncertů u Křižíkovy fontány a v posledních letech i motoristickou událostí Legendy. Ta hostí přibližně tisíc zajímavých automobilů a motocyklů z historie i současnosti, cenné veterány, luxusní a supersportovní kousky i moderní modely.

Takové setkání si nenechá ujít spousta návštěvníků, o to náročnější je ale připravit zázemí výstavy a zajistit úklid během jejího konání a po jejím skončení. Své o tom ví Tomáš Kučera, jednatel společnosti AVE Services, s níž má areál Výstaviště Praha a Holešovické tržnice dlouhodobou smlouvu týkající se svozu odpadu a úklidu areálů.

„Pro výstaviště zajišťujeme pravidelný vnitřní i venkovní úklid na více než 248 000 m2, to je jako asi 35 fotbalových hřišť. Pro celý areál zajišťujeme letní a zimní údržbu místních komunikací, výstavních ploch, schodišť či chodníků. Akce jako Legendy nás pořádně prověří, protože přípravy spojené s úklidem výstavních prostor začínají již řadu dní dopředu. Po skončení se pustíme do generálního úklidu, aby byl areál nachystán pro další program, a na tento úklid máme zpravidla jen jediný den, takže vše musí běžet jako po drátkách,“ vypočítává Tomáš Kučera.

Během akce: nepřetržitý úklid na ploše 180 000 m2

Letošní Legendy se konaly o víkendu 1.6 a 2.6., pro média a VIP návštěvníky byly brány otevřeny již v pátek 31.5. „Pro náš tým to ale znamenalo začít s přípravami již v pondělí,“ přibližuje Tomáš Kučera.

Nejprve došlo k přípravě hal a výstavních ploch, aby k nim mohly najíždět vozy pořadatelů. S ohledem na charakter plochy je třeba úklid zajistit ručně nebo jen s drobnou technikou. Během akce se začíná v 7 hodin, aby před otevřením bylo vše připravené. Během dne probíhá úklid takřka nepřetržitě, až do doby, kdy večer výstavu opustí poslední návštěvník. Mimo stálé pracovníky, kteří se starají o úklid v areálu, byl pro letošní ročník Legend, počet zaměstnanců navýšen o dalších 10 lidí, kteří se starali pouze o pořádek při akci Legendy. 

„Každý zaměstnanec v průběhu akce nachodí přibližně 22 kilometrů, což odpovídá běžeckému půlmaratonu,“ přibližuje nasazení lidí Tomáš Kučera. A jen pro dokreslení, během běžné akce na výstavišti se spotřebuje zhruba 300 až 400 kusů velkých rolí toaletního papíru. V areálu má společnost AVE Services na starosti celkem dvanáct objektů, dvě veřejná grilovací místa pro veřejnost a celkem 120 toaletních míst a pisoárů.

Chod areálu znamená 300 tun odpadu za rok

„Svoz a odstranění odpadu při akci Legendy si řešil pořadatel sám, jinak ale bývá tato činnost ve valné většině na nás, protože máme kompletní techniku i zkušenosti jak se svážením odpadů, tak s komplexním facility managementem, včetně technické údržby a úklidových služeb. Pro výstaviště zajišťujeme v průběhu roku svoz komunálního odpadu, řešíme také svoz a likvidaci tříděného odpadu, bioodpadu a gastro odpadu.

Při obdobné třídenní akci, jako jsou Legendy, musíme svézt, roztřídit a odstranit až tři tuny odpadu. Na prvním místě je pro nás vždy zajistit návštěvníkům komfort v podobě dostatečného počtu prázdných košů a nádob na komunální a tříděný odpad. Zajišťujeme také svoz velkoobjemového odpadu a část suti z probíhající rekonstrukce Veletržního paláce,“ přibližuje Tomáš Kučera. „Za rok se jedná o 300 tun odpadu, který díky zázemí AVE dokážeme svézt, roztřídit a využitelnou část připravit pro další zpracování.“

Úklidové služby a svoz odpadu pro Výstaviště Praha je jednou z mnoha činností facility managementu společnosti AVE. Ta se dále stará o čistotu v budovách Českého vysokého učení technického v Praze, stadionu fotbalové Sparty či údržbu zeleně a úklidu v areálu energetické firmy Plzeňská teplárenská.

Další články na téma

Další články na téma

11.6.2024 Demolice Vagonu – Pardubice

11.6.2024 Demolice Vagonu – Pardubice

11/6/2024
Společnost AVE CZ má na starosti odstraňování vagónu po havárii osobního vlaku v Pardubicích.
Nezapomenutelný den plný hudby, sportu a zábavy v Lázních Teplice nad Bečvou

Nezapomenutelný den plný hudby, sportu a zábavy v Lázních Teplice nad Bečvou

6/6/2024
Letos jsme měli tu čest být partnerem tradiční akce Otevírání lázeňské sezóny v Teplicích nad Bečvou, která se konala již po 471. a přilákala návštěvníky z blízkého i dalekého okolí.
Příběh zaměstnance z Ukrajiny

Příběh zaměstnance z Ukrajiny

31/5/2024
„Jezdit s náklaďákem mi dává svobodu“
V Berouně jsme pomohli rodině po požáru

V Berouně jsme pomohli rodině po požáru

27/5/2024
Na naši pobočku AVE v Berouně se nedávno obrátila samoživitelka se třemi dětmi, protože jí požár poničil dům a vybavení a požádala o pomoc při odvozu poškozeného nábytku a dalších věcí. Neodkladně jsme paní zajistili pomoc.